Warning: Undefined array key "userinfo" in /home/pp/.public_html/lib/plugins/indexmenu/action.php on line 54
Tablice jednowymiarowe [Podstawy Programowania]
Warning: Undefined array key "stylesheets" in /home/pp/.public_html/inc/StyleUtils.php on line 102


Podstawy Programowania

Instytut Informatyki Stosowanej, Politechnika Łódzka

Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


Tablice jednowymiarowe

Wiadomości podstawowe

Tablica(ang. Array) to zespół równorzędnych zmiennych, posiadających wspólną nazwę. Jego poszczególne elementy są rozróżniane poprzez przypisane im liczby nazywane indeksami. Indeksy tablic zawsze zaczynają się od zera. Tablica elementów jest ciągłym obszarem pamięci, w którym dane elementy są umieszczone. Wszystkie elementy danej tablicy muszą być tego samego typu (mówimy wtedy o typie tablicy).

Przykład deklaracja tablicy jednowymiarowej:

int tab[7];
char tab_z[20];
float Ftab[15];

Powyżej został przedstawiony sposób deklaracji tablicy złożonej z siedmiu elementów typu int. W nawiasach kwadratowych podany jest rozmiar tablicy (7), musi on być dodatnią liczbą całkowitą, której wartość jest znana w czasie kompilacji - nie może to być zmienna! W tablicy każdy element ma swój indeks. Indeksowanie tablicy rozpoczyna się od 0, ostatni element ma indeks N - 1 (gdzie N to rozmiar tablicy).

Tablice znakowe – inicjalizacja

char tekst[20] = {"Alpy"};
char tekst[20] = {'A','l','p','y'};
 
char tekst[] = {"Tatry"};  // rozmiar tablicy: 6
char tekst[] = {'T','a','t','r','y'};  // rozmiar tablicy: 5

Odwołanie do elementu tablicy

tab[0] = 1;
int x = tab[0];

Powyżej został przedstawiony sposób odwołania się do zerowego elementu tablicy. W pierwszej linii do elementu 0 w tablicy tab zapisana zostaje wartość 1. W drugiej linii pobierana jest wartość z komórki 0 tablicy tab i zapisywana do zmiennej x.

Inicjalizacja elementów tablicy

int tab[3] = {1, 2, 3};

Powyżej przedstawiony został sposób deklarowania tablicy wraz z jednoczesną inicjalizacją jej elementów. Zadeklarowana została tablica 3 elementów, o wartościach kolejno 1, 2 i 3. Jeżeli rozmiar tablicy nie zostanie podany jawnie, to tablica będzie miała dokładnie tyle elementów ile zostało podanych w nawiasach klamrowych.

Tablice znakowe

Tablice znakowe są to tablice o typie char. Istotnym problemem z ich interpretacją jest zmienna długość przechowywanych napisów.

char tab[] = {“Napis”};
Char tab[] = {‘N’, ‘a’, ‘p’, ‘i’, ‘s’};

Powyżej przedstawiony został sposób deklarowania tablicy wraz z jednoczesną inicjalizacją jej elementów. Różnica między tymi dwoma sposobami inicjalizacji polega na rozmiarze tablicy. W przypadku pierwszym rozmiar tablicy wynosi 6, podczas gdy w przypadku drugim 5. Dzieje się tak dlatego, że w języku C na końcu właściwego napisu dopisany jest znacznik, informujący, że w tym miejscu napis się kończy. Znacznik ten nazywany jest znacznikiem końca i jest to znak o kodzie ASCII równym zero, reprezentowany symbolicznie za pomocą literału ‘\0’. Metoda druga nie zapewnia dopisania znacznika końca, stąd w tym wypadku długość tablicy będzie wynosić 5 elementów.

pp/pp1/teoria/tablice_1d.txt · ostatnio zmienione: 07/12/2017 23:42 przez Tomasz Jaworski