Warning: Undefined array key "userinfo" in /home/pp/.public_html/lib/plugins/indexmenu/action.php on line 54
Tablice jednowymiarowe [Podstawy Programowania]
Warning: Undefined array key "stylesheets" in /home/pp/.public_html/inc/StyleUtils.php on line 102


Podstawy Programowania

Instytut Informatyki Stosowanej, Politechnika Łódzka

Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


To jest stara wersja strony!


Tablice jednowymiarowe

Wiadomości podstawowe

Tablica elementów jest ciągłym obszarem pamięci, w którym dane elementy są umieszczone. Tablice służą do przechowywania elementów tylko jednego typu. Deklaracja tablicy jednowymiarowej

int tab[7];

Powyżej został przedstawiony sposób deklaracji tablicy złożonej z siedmiu elementów typu int. W nawiasach kwadratowych podany jest rozmiar tablicy (7), musi on być dodatnią liczbą całkowitą, której wartość jest znana w czasie kompilacji - nie może to być zmienna! W tablicy każdy element ma swój indeks. Indeksowanie tablicy rozpoczyna się od 0, ostatni element ma indeks N - 1 (gdzie N to rozmiar tablicy).

Odwołanie do elementu tablicy

tab[0] = 1;
int x = tab[0];

Powyżej został przedstawiony sposób odwołania się do zerowego elementu tablicy. W pierwszej linii do elementu 0 w tablicy tab zapisana zostaje wartość 1. W drugiej linii pobierana jest wartość z komórki 0 tablicy tab i zapisywana do zmiennej x.

Inicjalizacja elementów tablicy

int tab[3] = {1, 2, 3};

Powyżej przedstawiony został sposób deklarowania tablicy wraz z jednoczesną inicjalizacją jej elementów. Zadeklarowana została tablica 3 elementów, o wartościach kolejno 1, 2 i 3. Jeżeli rozmiar tablicy nie zostanie podany jawnie, to tablica będzie miała dokładnie tyle elementów ile zostało podanych w nawiasach klamrowych.

Tablice znakowe

Tablice znakowe są to tablice o typie char. Istotnym problemem z ich interpretacją jest zmienna długość przechowywanych napisów.

char tab[] = {“Napis”};
Char tab[] = {‘N’, ‘a’, ‘p’, ‘i’, ‘s’};

Powyżej przedstawiony został sposób deklarowania tablicy wraz z jednoczesną inicjalizacją jej elementów. Różnica między tymi dwoma sposobami inicjalizacji polega na rozmiarze tablicy. W przypadku pierwszym rozmiar tablicy wynosi 6, podczas gdy w przypadku drugim 5. Dzieje się tak dlatego, że w języku C na końcu właściwego napisu dopisany jest znacznik, informujący, że w tym miejscu napis się kończy. Znacznik ten nazywany jest znacznikiem końca i jest to znak o kodzie ASCII równym zero, reprezentowany symbolicznie za pomocą literału ‘\0’. Metoda druga nie zapewnia dopisania znacznika końca, stąd w tym wypadku długość tablicy będzie wynosić 5 elementów.

pp/pp1/teoria/tablice_1d.1509205812.txt.gz · ostatnio zmienione: 28/10/2017 17:50 przez Tomasz Jaworski